Doplňky stravy a jejich výběr

Published on 27.05.2016

Jsme stále častěji „masírováni" reklamou na produkty, které slibují možné i nemožné a naše důvěra je denně vystavena konfrontaci s chytračením a vynalézavostí jiných. Přitom doplňky stravy jsou velmi podstatnou kategorií sportovní výživy. Dnes jsou spojeny zejména se cvičením ve fitness centrech a posilovnách, ale mohou být velmi přínosné i pro sportovce z jiných oblastí.


Doplňky stravy tvoří na poli sportu velmi významnou kategorii. Ve vrcholovém sportu zasahují do každé oblasti přípravy sportovce a jsou mnohdy rozhodujícím činitelem mezi úspěchem a neúspěchem při podání sportovního výkonu a v závodě. Inspirace vrcholovými sportovci vede stále častěji k užívání doplňků stravy i mezi běžnou populací. Směle můžeme říct, že stav výživy dnešního člověka (pokud není opravdový všežravec s dokonale vyváženou stravou) nahrává, ba dokonce nabádá k užívání doplňků stravy.

U rekreačních a kondičních sportovců ani nemluvě, zde si dovolím říct, že suplementy jsou pro ně určitou nezbytností, aby chránili svoje zdraví a podpořili aktuální i budoucí výkon. Sport by nás přece měl utužovat a ne ničit, bohužel i dnes se najdou tací, kteří odmítají doplňky stravy se slovy: „vždyť v minulosti doplňky stravy neexistovali a lidé sportovali, byli zdraví a dokonce podávali kvalitní výkony“.

Dnešní člověk žije mnohem rychleji, a stejně rychleji také opotřebovává svůj pohybový aparát, je tedy nutné, aby jej dostatečně podporoval a nabízel mu takové palivo, jaké potřebuje. Pokud ale nemáte srovnanou stravu, alespoň tedy částečně, protože nic není dokonalé, tak na doplňky stravy zapomeňte a nepřibližujte se obchodu s fitness sortimentem ani na sto metrů. Doplněk zůstane doplňkem, a to za jakýchkoliv okolností.